HAVRASPÁR NENÍ PLNÝ ŠPRTŮ

Sunday at 18:10 | F R A N |  BOOKS
Určitě nejsem jediná, kdo v dětství trpěl tím, že nevěděl, do jaké koleje by ho Moudrý klobouk zařadil. Samozřejmě jsem chtěla být v Nebelvíru, protože jsem bezmezně obdivovala Hermionu a přišlo mi, že odvaha je nejzajímavější vlastnost - koho zajímá chytrost nebo cílevědomost, odvaha zachraňuje životy. Někde v skrytu duše jsem věděla, že ačkoliv někdy ráda dělám věci, které mě děsí, odvážná rozhodně nejsem (koneckonců ještě teď se občas bojím jít v noci na záchod, jelikož mám strach, že mě sežere lev) a tak jsem dělala spoustu testů na internetu, aby mi poradily, ale tyhle testy vystihuje dost dobře tohle:
takže mi to dvakrát nepomohlo. Každopádně jsem si tenkrát myslela, že Zmijozel je kolej pro zlé, Havraspár pro ty hodně chytré (a tak jsem si nikdy moc nepřipadala) a Mrzimor pro ten "zbytek", takže Nebelvír pro mě byl nejatraktivnější. Postupem času jsem si ale svoji kolej našla a chci o ní vyvrátit některé předsudky, které proti ní ostatní mají, trochu lépe představit její podstatu a myšlenku. Stejně jako Zmijozel není zlý a Mrzimor tupý, tak do Havraspáru nepřijdou jen géniové a šprti.1. LEARNING VS STUDYING
Je rozdíl mezi tím učit se v podobě dozvídání se nových věcí a pak v podobě toho, cpát si to do hlavy, aby měl člověk ve škole samé jedničky. Většina Havraspárů se ráda učí, ale sedět tři hodiny nad učebnicemi a opakovat si definice, rovnice a pojmy pro ně/nás nejspíš není o nic větší zábava než pro ostatní. Já osobně se ráda dozvídám všechno možné a když mě něco zajímá, ráda poslouchám přednášku nebo si o tom něco čtu. Ale šprtání se není můj oblíbený styl zábavy, a i když mi na známkách záleží, o samé jedničky neusiluju (a taky je úspěšně nemám). Moje výsledky záleží na tom, jestli mě ten předmět baví, zajímá a jestli v něm vidím smysl.

2. CREATIVITY IS THE HIGHEST FORM OF INTELLIGENCE
Důvod, proč mám svoji kolej tak ráda je právě tohle. Nejvíc umělců by se totiž dostalo právě do Havraspáru pro svou kreativitu. Koneckonců, spousta lidí říká, že právě malíři, spisovatelé nebo skladatelé jsou opravdoví géniové, takže kromě Einsteina a podobných borců bychom dost možná měli i lidi jako Picasso, Beethoven, Michelangelo nebo Hemingway (no dobře, ten nejspíš ne, tak třeba sestry Bronteovy). Ruku do ohně bych za to nedala, ale můžeme se jich v posmrtném životě zeptat.

3. NEVADÍ NÁM ODLIŠNOST
Tohle je teda další věc, kterou Rowlingová ohledně kolejí moc nevychytala - v Havraspáru je totiž nejvíc mimoňů z celých Bradavic, a proto nedává smysl, že by tam na Lenku Láskorádovou byli všichni tak hnusní. (Mimochodem, například další věc, co nevychytala kromě zkaženého Zmijozelu, ze kterého nikdo nezůstal při bitvě o Bradavice, bylo to, že nechápu, co dělali cílevědomý Percy Weasley a ustrašený Peter Pettigrew v Nebelvíru. Ale to je teď jedno.) Havraspár se vyznačuje tím, že se tam lidi navzájem respektují a nechávají ty ostatní, ať jsou výstřední, jak jen chtějí. Lidí, co nosí divné oblečení, dokážou se nadchnout pro blbosti, věří ve všechno možné i nemožné a jakkoliv jinak se odlišují od většiny, je v téhle koleji plno.

4. NEJSME NUDNÍ
Nejspíš spousta lidí v Havraspáru by milovala knihy, vážila si logiky a racionálních vysvětlení, nejspíš se tam najde hodně perfekcionistů a všeználků, ale vážně nejsme "ta nudná kolej". Lenka je toho koneckonců vzorovým příkladem. Jsme lidi, kteří jsou schopní mluvit s vámi ve tři ráno o vesmíru, o životě i o tom, jestli měl Voldemort někdy sex, umíme nepoučovat a nechat se strhnout k jakékoliv kravině. Stejně jako kreativita je taky součástí inteligence fantazie, takže přízemní taky spousta z nás není.

5. DÁVÁME DOBRÉ RADY
Většina lidí z Havraspáru by určitě uměla skvěle poradit. Nejen že toho hodně z nás asi dost načetlo, ale spoustu času trávíme přemýšlením a na věci se umíme dívat z různých stran. A většině z nás rozhodně nejsou cizí emoce.

Já osobně mám Havraspár ráda proto, že mám pocit, že bych tam vážně mohla zapadnout, kdyby mi býval přišel před čtyřmi lety ten blbý dopis. Hodně věcí na mě sedí, testy mi taky většinou vyhodnocují právě Havraspár a líbí se mi celá ta myšlenka téhle komunity. Na Pinterestu průběžně nacházím ohledně kolejí všechno možné - spekulace, fanfikce a taky spoustu aesthetics, takže jsem za tu dobu celkem porozuměla tomu, co si Harry Potter fandom na internetu z Nebelvíru, Zmijozelu, Havraspáru i Mrzimoru vytvořil. Z trojrozměrných kolejí jsme udělali zázemí pro opravdové lidi a někteří (jako já) jsme si z té své udělali tak trochu definici životního stylu. Proto nemám ráda, když mi někdo řekne, že na Havraspár není dost chytrý, protože tahle kolej je zkrátka mnohem víc než jen "clever house".

A na závěr sem dám pár dvě ze svých oblíbených aesthetic. Jsou - jako všechny ostatní obrázky v článku - samozřejmě z Pinterestu.


 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement