PROČ URČITĚ JET DO JIŽNÍ ITÁLIE

14. august 2018 at 20:00 | F R A N |  TRAVEL

O tom, jak jsme se k jižní Itálii a naší (skoro) rodinné lásce k ní dostali, se chystám víc psát v článku o tom, jak jsem v jednom takovém malém italském městečku chodila do školy. Ale stručně řečeno, do jižní Itálie - konkrétně do Apulie, což je region nacházející se většinou na poloostrově Salento (neboli v "podpatku") - jezdím pravidelně od svých sedmi let. Máme byt v jednom malém městě, které se nachází trochu severně od města Brindisi a asi osm kilometrů od pobřeží a jezdíme tam nejen každé prázdniny, ale často taky na jaře nebo na podzim (občas i v zimě, ale vzhledem k tomu, že v bytě nemáme ústřední topení ani krb, ale jen dva přímotopy, není to zrovna nejlepší období). A na to, jak je celá ta oblast krásná, je příliš málo navštěvovaná a známá. Takže v dnešním článku chci psát o některých věcech, kvůli kterým určitě stojí za to, zvážit svoji další dovolenou právě tam a taky dát pár typů na výlety.


Zobrazit zdrojový obrázek

Celkem dost lidí si podle mě myslí, že když je někde písek, tak tam není čisté moře. (Obzvlášť lidé, co jezdí každý rok do Chorvatska.) Samozřejmě, sem tam jsou tu chaluhy nebo jiné mořské rostliny, někdy nahromaděné na pláži podél vstupu do vody, někdy u dna. A když jsou vlny, tak je moře zakalené a s brýlemi pod vodu toho opravdu moc neuvidíte. Ale když je moře klidné a svítí sluníčko, je vidět až na dno a ta barva je nádherná, obzvlášť u útesů, na které spousta lidí občas zajde raději než na pláž. Nejkrásnější je moře přirozeně mimo sezónu, na začátku září nebo konci jara, ale moře tu špinavé určitě není.


Koupání tu obecně není špatné. Pravda je, že nemám moc s čím srovnávat, jako malá jsem byla dvakrát na Kanárských ostrovech a pak už jsme nikam jinam než do Itálie na dovolenou k moři nejeli, i když rodiče už dlouho přemlouvám, že někdy musíme do Řecka. Ale pláže nejsou nijak extrémně přelidněné, hlavně tedy ve všední dny, v neděli je lepší zajet si někam na výlet a moře úplně vypustit. Na většině pláží nejsou moc kameny a spousta jich je poměrně dlouho mělkých, jsou tu malé plážičky vmáčknuté mezi útesy, i rozlehlejší pláže. Ze spousty útesů je taky poměrně dobrý vstup do vody a dají se najít i vyšší, ze kterých se dá bezpečně skákat, jen člověk musí trochu hledat.

Ale není to dovolená pro lidi, kteří se raději válejí u bazénu. Je to spíš pro ty, co mají radši trochu dobrodružnější a zajímavější prázdniny, protože tahle část Itálie v podstatě není nijak zvlášť zasažená moderním světem. Ne, že by si tu pořád lidi posílali poštovní holuby a všude chodili pěšky (naopak, většina Italů je děsně líných a všude jezdí autem), ale je to zkrátka hodně Itálie v původní podobě. V městečkách na ulicích vysedávají staré paní, které mluví nářečím, kterému má i italsky mluvící člověk problém rozumět, je to hodně zemědělská oblast, všude samé olivové háje, fíky a mandle, cestičky a trulla.


Jídlo je tu samozřejmě stejně dobré, jako ve zbytku země. Pizzerie, výběr ze spousty těstovin a omáček, velké trhy se zeleninou a ovocem jako melouny, broskve, citróny a fíky a samozřejmě moje milovaná zmrzlina. Mají tu výborné housky, pro které chodíme dvakrát denně do rodinného pekařství a které většinou přineseme domů teplé, jíme je s prosciuttem crudem, s mortadelou nebo s hrozně dobrými sýry. Italové mívají spíš lehčí oběd, po něm spí a pak večer vyrážejí do ulic. Na náměstích posedávají hloučky teenagerů, starých pánů, pobíhají tam ukřičené, opálené děti a restaurace jsou plné. Výhodou je, že většina těch lidí jsou místní a ne turisti. Samozřejmě záleží na místě, do kterého jedete, na tom, jak moc je město velké a jak je daleko od moře. Jižní Itálie je sice rok co rok navštěvována cizinci víc a víc, obzvlášť Belgičany, Francouzi, občas Němci. Ale Čecha tu rozhodně jen tak nepotkáte, na rozdíl třeba od Lago di Garda, Sicílie a podobných míst a pro mě je to upřímně celkem velké plus.

A je tu spousta měst a míst na výlety. Za prvé to od tu není až tak daleko do Neapole (které je krásné, ale jsou potřeba pevné nervy a malé auto, nejlépe moped), ani do zmiňované Sicílie, i když to už je pak rozhodně výlet na víc dnů. Ale v samotné Apulii je toho dost, co vidět a my ještě neobjeli všechno, nastíním vám tu ale své oblíbené.


"Hlavním městem" Apulie je Bari, které se nachází asi sto kiláku severně od našeho města a do kterého létají letadla přímo z Prahy. (Další letiště je v Brindisi, ale tam z Prahy nic nelétá.) Myslím, že kromě dvou katedrál, jedné z nich zasvěcené svatému Mikulášovi, tu nejsou nějaké extra stavby, ani památky, ale město je to hezké. Má promenádu podél moře a historické centrum, které je zajímavé. A samotné město je hezkou ukázkou toho, jak se v jižní Itálii žije, jsou tu i obchody a univerzita a nádraží. Z Bari jede vlak, který pak pokračuje až do Lecce, což je další podobně velké město směrem na jih a cestou staví ve spoustě městech, včetně toho našeho.

Další velké a poměrně známé město se nachází na druhém pobřeží Salenta - Taranto. Tam jsme byli poprvé tohle léto a bohužel jsme neměli na prohlídku tolik času, ale zaparkovali jsme u moře, takže mám za prvé spoooustu pěkných fotek moře a byla to příjemná procházka směrem k historickému centru. Šli jsme kolem hradu, do kterého se normálně může, my tam ale byli v době, kdy už měl zavřeno a taky kolem dvou sloupů, které jsou tam ještě z doby starověkého Řecka. Samotné historické centrum je jako vždycky plné úzkých uliček, rozkošných obchůdků a jsou tam dva hezké kostely, navíc se dá jít do podzemí, kde byl dříve mlýn a pec a úkryt pro vojáky.

Asi nejslavnější městečko Apulie je Alberobello, což je město složené jen ze samých trull. Trullo je domeček typický pro tuhle oblast, je kulatý a má střechu do špičky. Historické centrum je plné těhle domů, kde jsou teď většinou obchody se suvenýry. Je to hodně turistické město, ale za návštěvu stojí.

Zobrazit zdrojový obrázek Zobrazit zdrojový obrázek
(všechny ostatní fotky jsou moje, tyhle dvě ale mám z Googlu, protože než bych v archivu našla naše fotky z Alberobella, bylo by zítra nebo pozítří)

Město, které se nachází jen kousek od našeho, se jmenuje Ostuni a přezdívá se mu Cittá bianca, což znamená Bílé město, protože - překvapivě - je plné bílých domů, které se rýsují na kopci. Jsou tam dvě katedrály, jedna na náměstí ze kterého pak vede ulice plná obchůdků s keramikou, výrobků z olivového dřeva, klobouky a pohledů a která končí druhou katedrálou. Vedlejší uličky jsou složené z domů s balkóny, ze kterých visí prádlo a lidé často posedávají venku.

Dvě poslední, poměrně podobná místa, ne tak daleko od Bari, jsou Polignano A Mare a Monopoli. Jsou to hrozně krásná a fotogenická místa, sice taky už celkem plná lidí, ale pořád snesitelně. Je tam krásný pohled na moře - v Polignanu je malá, kamenitá plážička, obklopená z obou stran útesy, v Monopili je zase pláž s pohledem na historické město a krásný záliv plný lodí. Všude je spousta květin a kaktusů a obě města mají příjemnou atmosféru.


Nechci, aby se z jižní Itálie stala nějaká supr turistická oblast, ale určitě si zaslouží svoji pozornost. Nenarušená příroda, typičtí italští obyvatelé - hlasití, usměvaví lidé, kteří nedodržují dopravní předpisy, se svými autíčky se vmáčknou kamkoliv a pravděpodobně na vás nebudou mluvit jinak než italsky (takže slovníky s sebou) - a krásná města. Samozřejmě to má i svoje nevýhody, může to být náročnější dovolená, ale možná i proto, si ji člověk může užít víc než jen hotel a pláž nacpanou cizinci.

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Lux Lux | Web | 16. august 2018 at 2:13 | React

Itálii mám hrozně ráda, je mi hodně lízká, snad i proto jsem se začala učit italsky. Nicméně Apúlie vypadá rozhodně pěkně, ještě jsem tam nebyla, díky za tip.

2 Pavlína Pavlína | Email | Web | 16. august 2018 at 18:36 | React

Já jsem v Itálii bohužel ještě nebyla, ale rozhodně je na mém "go to" listu. Vypadá nádherně :) A už od mnoha dalších jsem se doslechla, že si rozhodně zaslouží pozornost :)

3 F R A N F R A N | Web | 17. august 2018 at 15:53 | React

[1]: Já mám právě k Itálii dost silný vztah, hlavně právě k Apulii, ale obecně mám tu zemi ráda, viděla jsem i dost měst na severu a italsky se učím taky, to je super jazyk(:

[2]: Tak doufám, že se tam opravdu brzy podíváš, stojí to za to.

4 Sofella Sofella | 18. august 2018 at 15:41 | React

O Itálii už jsem od tebe slyšela hodně. A vždycky jsem ti tohle všechno tak nějak záviděla, jak máš takový svůj druhý "svět." Určitě se tam chci někdy podívat a dokonce to i vypadá, že se tam možná příští prázdniny vydáme s rodinou. Jinak moc pěkný článek.

5 F R A N F R A N | Web | 18. august 2018 at 19:29 | React

[4]: Coože, já přece o Itálii vůbec nemluvím. (No jo, moc vtipný.) Jo, je to tak trochu jako můj druhý domov a má to určitě svoje výhody, ale taky nevýhody. Každopádně snad to vyjde a taky se tam podíváš. A děkuju(:

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement