August 2018

DĚTI NEZLOBÍ

20. august 2018 at 19:00 | F R A N |  OTHERS
Stejně jako všichni kolem mě jsem si letos na léto hledala aspoň nějakou malou brigádu, a protože docela ráda pracuji s dětmi, chtěla jsem nejlépe na nějaký tábor. Ani třeba ne za peníze, jen za jídlo, případně ubytování a za nějaké doporučení, které bych pak mohla v budoucnu přikládat k nějakým přihláškám. A takhle jsem si sehnala spíš takovou praxi na jednom příměstském táboře. Pořádala ho místní lesní školka a hlavním organizátorem byl člověk, který si mě pamatuje jako třeťačku, když jsem u nás ve městě chodila na recitační a literární soutěž, kde seděl v porotě - takže když jsem ho oslovila s prosbou, aby mě vzal na jeden turnus do týmu, souhlasil. Vzal si na mě email a slíbil, že se do konce června ozve, abychom se sešli ještě se slečnou, která ten tábor vede spolu s ním a která se bude starat hlavně o výtvarnou stránku tábora, protože tématem bylo vyrábění a příběhy. Čekala jsem, ale žádný email mi nepřišel, já na něj neměla žádné spojení, protože předtím jsme všechno domlouvali ústně, takže jsem v podstatě do začátku srpna nevěděla nic, kromě termínu. Nejspíš mi už tenkrát mělo být jasné, jak dobrodružná a zajímavá zkušenost to bude.

PROČ URČITĚ JET DO JIŽNÍ ITÁLIE

14. august 2018 at 20:00 | F R A N |  TRAVEL

O tom, jak jsme se k jižní Itálii a naší (skoro) rodinné lásce k ní dostali, se chystám víc psát v článku o tom, jak jsem v jednom takovém malém italském městečku chodila do školy. Ale stručně řečeno, do jižní Itálie - konkrétně do Apulie, což je region nacházející se většinou na poloostrově Salento (neboli v "podpatku") - jezdím pravidelně od svých sedmi let. Máme byt v jednom malém městě, které se nachází trochu severně od města Brindisi a asi osm kilometrů od pobřeží a jezdíme tam nejen každé prázdniny, ale často taky na jaře nebo na podzim (občas i v zimě, ale vzhledem k tomu, že v bytě nemáme ústřední topení ani krb, ale jen dva přímotopy, není to zrovna nejlepší období). A na to, jak je celá ta oblast krásná, je příliš málo navštěvovaná a známá. Takže v dnešním článku chci psát o některých věcech, kvůli kterým určitě stojí za to, zvážit svoji další dovolenou právě tam a taky dát pár typů na výlety.

RECENZE: "THE SUN IS ALSO A STAR"

6. august 2018 at 15:00 | F R A N |  BOOKS

Tahle kniha teď v červnu vyšla i v češtině, já ji ale před dvěma lety koupila v New Yorku a četla jsem ji v angličtině ještě před jejím českým vydáním. Proto budou úryvky v angličtině, jelikož český překlad u sebe nemám, a i můj pohled na knihu může být angličtinou ovlivněný. Samozřejmě v knize nerozumím každému jednotlivému slovu a překladatel občas knihu trochu pozmění, proto je možné, že kdybych ji četla přeloženou, zanechala by ve mně jiný dojem. Každopádně, tohle je druhá kniha od autorky Nicoly Yoon, která před třemi lety prorazila s knihou "Everything, Everything" (česky "Všechno, úplně všechno"), která byla i zfilmovaná. Z knihy "The Sun Is Also a Star" (česky "Slunce je také hvězda") se mimochodem film chystají udělat také.

Everything happens for a reason. This is a thing people say. My mom says it a lot. "Things happen for a reason, Tasha." Usually people say it when something goes wrong, but not too wrong. A nonfatal car accident. A sprained ankle instead of a broken one.