"TY FEMINISTKO"

16. july 2018 at 14:04 | F R A N |  OTHERS

Na feministku jsem si hrála v době, kdy mi bylo asi jedenáct a kdy jsem o tom všem věděla velké houby. Jedinou mojí ucelenou myšlenkou byla ta nespravedlnost nad tím, že my musíme polovinu života menstruovat a následně rodit, zato chlapi ne. Důvod, proč jsem s feminismem tenkrát vůbec začala, byla Emma Watson a velmi brzy jsem od toho zase upustila, protože jsem si uvědomila, že se chovám trochu trapně. Pak jsem několik let nic takového neřešila.
Nemůžu přesně určit kdy a proč jsem se k myšlence feminismu zase vrátila. Možná to odstartovalo období, kdy jsem trávila příliš času přes zrcadlem a kriticky sledovala svoje tělo. Možná to začalo Instagramem, kde jsem začala sledovat nejdřív lgbt+ stránky a k nim později přidala i ty protirasistické a feministické. Možná to vzniklo kvůli tomu věčnému ale ono se to klukům líbí, co opakovaly moje kamarádky, jako mantru, jako větu, na které máme postavit náš život. Nevím. Nejspíš všechno dohromady. Něco jsem v sobě měla už dřív, nějaké myšlenky, které se mi honily hlavou, které mi předávala moje mamka nebo to, že jsem nesnášela, když mě nějaký kluk pustí do dveří jako první nebo když se nabídne, že mi ponese tašku s nákupem.


Nejsem feminismem posedlá. Nechodím protestovat, nejsem radikální, nemám nějaké za vlasy přitažené názory. Ani si nejsem úplně jistá, jestli se přímo feministkou nazvat můžu (proto používám termín skoro-feministka nebo něco-jako-feministka). Dokonce pro mě možná feminismus znamená i něco trochu jiného než pro ostatní ženy, ale to teď nechme stranou, k tomu se možná vrátím v jiném článku. Chtěla jsem říct, že i tak se setkávám s lidmi (hlavně s kluky mého věku), kteří pořád mají o feminismu zkreslenou představu, kteří jsou na mě kvůli tomu hnusní nebo se mi vysmívají. A dneska chci psát hlavně o tomhle - o tom, jak feminismus vnímají ostatní.


Není to tak, že bychom nesnášeli kluky. Proboha. Většina heterosexuálních feministek miluje kluky stejně jakákoliv jiná holka. Ale samozřejmě miluje hlavně ty kluky, kteří se k nim budou chovat hezky, budou je respektovat a nebudou je mlátit nebo znásilňovat. Člověk by si myslel, že tohle už budou všichni vědět. Že feminismus se nerovná všichni kluci jsou idioti a já s nimi nechci mít nic společného. Bohužel pořád potkávám svoje vrstevníky, kteří si něco takového vážně myslí. Když jsem se jednou bavila se dvěma spolužáky v autobuse, jeden z nich, se kterým se docela bavím se mnou zavedl řeč na sexismus a ten druhý se mě zeptal: "Ty jsi feministka?", na což jsem odpověděla něco v tom smyslu, že celkem jo a on se zatvářil vyděšeně (vyděšeně, dámy a pánové), zamumlal: "A sakra," a odvrátil se ode mě, jako bych ho měla začít mlátit jen proto, že se narodil s pérem. S jiným klukem jsem se bavila na týdenním zájezdu do zahraničí a ten mě s tím zase pořád otravoval. Ať jsem řekla nebo udělala cokoliv, řekl na to "No jo, ona je feministka,", vykládal o tom všem okolo jako no tak hoši, pojďme se zasmát a když jsem ho upozornila, že mi nemusí držet dveře, že to zvládnu sama, jen se uchechtl a řekl "Jasně, feministko". Myslela jsem, že ho zaškrtím. Díky, že jsem si díky tvým věčným poznámkám, ten zájezd tak užila, kamaráde.

Ale ne všichni na to reagují špatně. Ve třídě jsou kluci, co to sice berou s humorem, takže když jsme jednou koukali na film a tam bylo něco o tom, že ženská patří do kuchyně, ze zadních lavic se okamžitě začalo ozývat moje jméno a smích, ale nevadí jim to. Dokonce se mnou o tom často mluví. Zajímá je to a říkají mi své vlastní názory. Mám kamaráda, který se ke mně dokonce v něčem přidal a při vyučování vykřikuje to je sexistický! spolu se mnou nebo na to upozorňuje mě, když mám nějaký předsudek ohledně chování kluků. Jsou kluci, se kterými o tom můžu vtipkovat, kteří se na mně kvůli tomu nedívají skrz prsty a kteří mě nenutí chodit do dveří jako první. (Díky za takový lidi. Fakt jo. Jakmile mě začnete nutit, ať jdu první, tak nejen že mě naštvete, dostanete přednášku o tom, že nejste gentleman, ale zpochybňujete tak moji sílu a soběstačnost, ale taky před těmi dveřmi můžeme zkejsnout hodně dlouho. Ať už jste tvrdohlaví jakkoliv, já se nevzdám. Klidně si před ty pitomý dveře sednu a začnu si psát úkoly.)

Co se holek týče, ty to většinou berou celkem v pohodě. Často v tom sice nevidí velký smysl a to téma je nijak nezajímá, ale spousta holek, obzvlášť v mém věku, tohle téma řeší čím dál tím víc a snaží se o něm něco zjistit. Každopádně jsem nepotkala holku, která by mě za to nějakým způsobem odsuzovala, většinou řekne třeba "já to takhle moc nevnímám, já si myslím, že..." nebo "mě tohle vůbec nezajímá". Možná si víc holek než kluků uvědomuje, že feminismus není o nenávisti k mužům, ale spíš jsem asi mluvila jen s určitými typy holek, protože se vsadím, že tyhle předsudky se najdou i u spousty žen.


Takhle, snažím se respektovat jakékoliv názory, pokud nejsou úplně zkreslené nějakou mylnou představou. Mám kámošku, která si myslí, že žena patří do kuchyně a chlap do práce a rozhodně se s ní o tom nebudu hádat. Je to čistě její věc. Já sama nechci být ženskou v domácnosti (už proto, že neumím vařit), ale co si budou dělat ostatní, je mi jedno. I kluci na to můžou mít svůj názor, na čem ale záleží je to, aby respektovali to, co si o tom myslí holka. Nemůžete sebrat ženě kariéru jen proto, že to tak chcete vy. Nemůžete ženě sebrat právo mít vlastní názor, vlastní rozhodnutí. Nemůžete ženě sebrat vládu nad vlastním životem. A nemůžete ji mlátit, ani znásilňovat. Mimochodem, argument, že si za to může sama, že si neměla brát tak krátkou sukni, že vám to pak ulehčuje odmyšlování a že vy se pak nemůžete ovládnout, nebereme. To, že se holka obleče vyzývavě neznamená, že vám tím dává svolení ji ojet. Je to čistě její věc, jak se obléká - třeba se tak oblékla pro svého kluka, třeba se tak oblékla proto, že se v tom cítí dobře, sebevědomě. Třeba se tak oblékla kvůli tomu, že ji k tomu dnešní společnost nutí. Možná má pocit, že její tělo je jen věc, protože to v módních časopisech naznačují. (Ale to jsem zase odbočila, k tomu se nejspíš vrátím jindy.)

Prosím, respektujte ženy. Respektujte nás všechny, bez rozdílu na národnost a na pleť a na orientaci. Respektujte naše názory a neoslovujte nás ty feministko, nedělejte si z nás srandu jen proto, že se chceme za sebe postavit. A třeba si zkuste sami o feminismu něco zjistit. Předešli bychom tomu, že nás budete nesnášet jen proto, že si myslíte, že chceme, aby ženy byly něco víc než muži nebo že vás chceme všechny poslat za plotnu místo nás nebo že vás nesnášíme jen proto, že jste muž. Celé je to jen o respektu, o rovnosti a o svobodném rozhodování.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Erunka Erunka | 16. july 2018 at 16:16 | React

Mě třeba štve, když se třeba stěhují stoly nebo něco "těžkého" a chci pomoct. A všichni: "Ne, to je fakt těžký, nech to udělat kluky." Vždycky mám chuť dotyčnému vlepit facku. Já nejsem křehká slaboučká dívenka, posiluju a hodně sportuju. Tohle mě vždycky děsně uráží. A to se nepovažuju za feministku ani nic takového, ale spousta těchto myšlenek mi přijde důležitých.

2 F R A N F R A N | Web | 16. july 2018 at 16:41 | React

[1]: Jo, tohle znám. Nebo obecně, kdykoliv se má něco nést - učebnice z kabinetu, židle... - vždycky se zavolají kluci, ať to udělají. Pochybuju, že kluci jsou nějak lepší v nošení učebnic než holky. Takže tě chápu.

3 ShoggVer ShoggVer | Email | 20. august 2018 at 21:49 | React

...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama