July 2018

POKRAČOVÁNÍ

29. july 2018 at 19:02 | F R A N |  SELFLOVE

Takže, v minulém článku jsem se rozepsala o tom, jak to celé probíhalo, jak jsem nejedla a cvičila a opakovala sama sobě hnusné věty. Tenhle článek bude o dost kratší, ale rozdělila jsem totiž ten předchozí, aby nebyl tak dlouhý a taky, abych měla víc o čem psát. Každopádně, fázi, o které jsem psala minule, předcházel dlouhý, rozvleklý začátek, zato konec přišel vlastně docela narychlo. Lepšit se to začalo v zimě, po Vánocích. O těch jsem překvapivě jedla docela hodně, na což jsem ale v lednu reagovala ještě větší hladovkou. Ta mi ale dlouho nevydržela, protože pak na to všechno přišla máma - přišla do pokoje ve chvíli, kdy jsem na sobě měla jen spodní prádlo a viděla, jak jsem za posledních několik měsíců hrozně zhubla. V oblečení rozdíl nebyl tolik poznat a já sama jsem samozřejmě žádný neviděla, ani nepociťovala, ale máma ho zaznamenala okamžitě. Všechno ze mě postupně dostala. Řekla jsem jí o odhlášených obědech a malých svačinách a o tom, že mám pocit, že ať dělám, co dělám, nikdy nebudu dost hubená.

A zbytek už byl na mně.

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

28. july 2018 at 21:10 | F R A N |  SELFLOVE

Jako asi většina lidí, co se snaží mít rádi sami sebe, jsem nejdřív prošla obdobím, kdy jsem se ráda neměla. Nepříjemným a dlouhým obdobím, které nastalo po několika událostech a které taky způsobilo a změnilo spoustu věcí. Bylo to období, kterým si každý musí projít sám a ze kterého se člověk musí v podstatě sám taky dostat - pomáhat mu může spousta lidí, ale boj je nakonec jen na něm. No a o tomhle chci dnes psát - o tom, jak to celé začalo, proč to začalo, o tom, proč jsem nakonec dospěla ke snaze mít se ráda takovou, jaká jsem. Tenhle článek bude o zoufalé snaze být lepší, o věčné nespokojenosti, o nátlaku okolí, a hlavně o nátlaku, který jsem na sebe vytvářela já sama. O postávaní před zrcadlem a o myšlenkách, které se mi honily hlavou. Protože aby ostatní pochopili, proč je sebeláska tak důležitá, musí taky nejdřív vidět, co se děje, když ji člověk nemá.

"TY FEMINISTKO"

16. july 2018 at 14:04 | F R A N |  OTHERS

Na feministku jsem si hrála v době, kdy mi bylo asi jedenáct a kdy jsem o tom všem věděla velké houby. Jedinou mojí ucelenou myšlenkou byla ta nespravedlnost nad tím, že my musíme polovinu života menstruovat a následně rodit, zato chlapi ne. Důvod, proč jsem s feminismem tenkrát vůbec začala, byla Emma Watson a velmi brzy jsem od toho zase upustila, protože jsem si uvědomila, že se chovám trochu trapně. Pak jsem několik let nic takového neřešila.
Nemůžu přesně určit kdy a proč jsem se k myšlence feminismu zase vrátila. Možná to odstartovalo období, kdy jsem trávila příliš času přes zrcadlem a kriticky sledovala svoje tělo. Možná to začalo Instagramem, kde jsem začala sledovat nejdřív lgbt+ stránky a k nim později přidala i ty protirasistické a feministické. Možná to vzniklo kvůli tomu věčnému ale ono se to klukům líbí, co opakovaly moje kamarádky, jako mantru, jako větu, na které máme postavit náš život. Nevím. Nejspíš všechno dohromady. Něco jsem v sobě měla už dřív, nějaké myšlenky, které se mi honily hlavou, které mi předávala moje mamka nebo to, že jsem nesnášela, když mě nějaký kluk pustí do dveří jako první nebo když se nabídne, že mi ponese tašku s nákupem.

RECENZE: "NA VĚTRNÉ HŮRCE"

10. july 2018 at 16:58 | F R A N |  BOOKS

Recenzí na tuhle knihu už byly napsány nejspíš tisíce a já jsem původně chtěla na tenhle blog psát recenze hlavně na knihy, které jich tolik nemají a které nejsou třeba tolik známé a profláknuté. Každopádně zároveň sem plánují dát i pár mých milovaných, ať už známé jsou nebo ne, a "Na Větrné hůrce" zkrátka patří mezi ně. Je to jedna z mých oblíbených knih a vzhledem k tomu, že už jsem o ní psala několikrát mám pocit, že právě tou bych mohla začít.

"Že na mě šťastně zapomněla? Nezapomněla, Nely, a vy to dobře víte. Víte tak jako já, že za každou myšlenkou na Lintona jich připadá tisíc na mě. Jen v nejbídnějších chvílích života jsem o tom zapochyboval. Ještě když jsem se loni vracel do těchhle míst, strašilo mě to v hlavě, ale teď bych to musel slyšet z jejich vlastních úst, abych té nejistotě znovu podlehl."

AMSTERDAM A SKOTSKO

6. july 2018 at 13:37 | F R A N |  TRAVEL

Přijde mi, že tohle jaro jel do Skotska snad každý, aspoň soudě podle Instagramu mých kamarádů - všechny deváté třídy se zjevně rozhodly podniknout třídní zájezd na sever Velké Británie. Já osobně jsem tam nejela se třídou, ale s angličtinářkou, která vede soukromé hodiny a každý rok pořádá spolu s cestovkou zájezdy do Anglie. Jela jsem s ní takhle už potřetí a přijde mi, že zájezdy jsou rok od roku lepší. Tentokrát jsem se toho upřímně trochu bála, protože jsem nevěděla, co od Skotska očekávat - není to tak slavné a populární místo jako Londýn, Cambridge nebo třeba Bath a nevěděla jsem, jestli se mi tam bude líbit. No - překvapení - líbilo.

ČTENÁŘSKÉ VÝZVY

4. july 2018 at 15:15 | F R A N |  BOOKS

Nikdy jsem moc nemohla odolat plnění čtenářských výzev, i když jsem taky ještě nikdy neodolala tomu, aby se mi nepovedlo to dokončit. (To je nějak divná věta. Zkrátka jsem ještě žádnou ČV nesplnila na sto procent.) Jednu plním jako každý rok na Datábazi knih - https://www.databazeknih.cz/ctenarska-vyzva/francesca14-132116 - a druhá spočívá v tom, že chci za rok přečíst 100 knih. Co se týče té, kterou si vedu sama, tak v té počítám narozdíl od té z DK i knihy, které už čtu poněkolikáté, protože přecejen nemám poličky v pokoji nacpané knihami pro nic za nic a svoje oblíbené čtu znovu a znovu, takže často za rok přečtu méně těch nových. (Rekord z mé knihovny drží samozřejmě první díl "Harryho Pottera", který jsem poprvé četla v osmi letech, takže jsem si ho od té doby zopakovala dostkrát, stejně jako moje mladší sestry, takže už je chudák politý a poslepovaný izolepou.) A jako vždycky si taky obě vedu i na blogu, takže tady jsou.
PS: Mimochodem, kdybyste měli nějaké typy na knížky, ať už do kategorií z první výzvy nebo něco, co by si určitě měl každý přečíst, tak mi rozhodně dejte vědět do komentářů, budu moc ráda.

MOJE BLOGOVÁ HISTORIE A CO TADY VLASTNĚ ZASE DĚLÁM

3. july 2018 at 18:36 | F R A N |  OTHERS
Dámy a pánové, ahoj.

Jsem na sebe tak trochu naštvaná, protože jsem celé odpoledne strávila vybíráním obrázků, urputním snažením se o nějaký hezký barevný kontrast a odhadováním, kolik pixelů chci mít vysoké záhlaví a to všechno kvůli blogu, který mi nejspíš stejně, jako všechny předešlé, vydrží přinejlepším půl roku než mě omrzí. Svůj první blog jsem si založila, když mi bylo jedenáct a byl na téma "Harryho Pottera" (vlastně myslím, že pořád ještě existuje - není to tak dávno, co jsem si na něm pročítala svoje tehdejší fanfikce na Jamese Pottera s Lily Evansovou…) a ten mi vydržel vlastně poměrně dlouho. Psala jsem na něj fanfikce, informace a vytvářela narozeninové koláže pro postavy (myslím, že Remus Lupin svoji koláž velmi ocenil, i když jsem popletla jeho datum narozenin). Samozřejmě to nikdo nečetl, kromě jedné z mých kamarádek, která se pak bohužel "inspirovala" a založila si podobný blog - dokonce i fanfikce byly moje, jen upravené. Doteď jsem ti to neodpustila, zlato.